• Przedmiot działalności i kompetencje szkoły:

• Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie Prawo oświatowe oraz przepisach wydawanych na jej podstawie, Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z ideami zawartymi w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka oraz Konwencji o Prawach Dziecka, a także programie wychowawczo-profilaktycznym szkoły.

• Szkoła umożliwia realizację obowiązku szkolnego określonego w ustawie Prawo oświatowe i jako szkoła publiczna:
            1) zapewnia bezpłatne nauczanie w zakresie ramowych planów nauczania;
            2) przeprowadza rekrutację uczniów w oparciu o zasadę powszechnej dostępności;
            3) zatrudnia nauczycieli posiadających kwalifikacje określone w odrębnych przepisach;
            4) realizuje ramowy plan nauczania oraz programy nauczania uwzględniające podstawę programową kształcenia ogólnego;
            5) realizuje zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów.

• Szkoła umożliwia uczniom podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej, językowej oraz wolności światopoglądowej i wyznaniowej przez:
            1) prawidłową realizację treści programowych z przedmiotów nauczania;
            2) ukazywanie wartości kulturowych, ekonomicznych i ekologicznych Śląska;
            3) prowadzenie nauki religii/etyki;
            4) kultywowanie tradycji narodowych i patriotycznych w czasie trwania uroczystości szkolnych i lokalnych;
            5) organizowanie w różnych formach uroczystości z okazji świąt państwowych i narodowych.

• Szkoła udziela uczniom pomocy psychologicznej i pedagogicznej, nawiązuje współpracę z Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną w celu określenia predyspozycji ucznia, diagnozowania deficytów i podjęcia właściwej korekty.

• Współpracuje z domem rodzinnym mając na celu jak najlepszy rozwój intelektualny i psychofizyczny uczniów oraz w zakresie wyboru dalszej drogi kształcenia.

• Kształtuje środowisko wychowawcze sprzyjające realizowaniu celów i zasad określonych w ustawie przez:
            1) powołanie Rady Rodziców;
            2) szukanie źródeł finansowania niektórych poczynań szkoły;
            3) organizowanie współpracy na linii szkoła – dom ucznia;
            4) nawiązanie współpracy z instytucjami działającymi w otoczeniu szkoły, mieście i regionie.

• Sprawuje opiekę nad uczniami odpowiednio do ich potrzeb oraz możliwości szkoły przez:
            1) zabezpieczenie godzin pracy świetlicy szkolnej dostosowanych do potrzeb środowiska;
            2) organizację żywienia uczniów;
            3) kierowanie do placówek opiekuńczych działających na terenie miasta i poza nią.

• Zapewnia pobieranie nauki przez dzieci niepełnosprawne, niedostosowane społecznie i zagrożone niedostosowaniem społecznym zgodnie z indywidualnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi oraz predyspozycjami.

• Organizuje kształcenie osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw.

• ePUAP: /SP11SiemianowiceJS/SkrytkaESP