- Rada Rodziców Szkoły
- Rada Rodziców Przedszkola
- Organizacja roku szkolnego w szkole
- Organizacja roku szkolnego w przedszkolu
- Zebrania rodziców Szkoły
- Zebrania rodziców Przedszkola
- Godziny dostępności nauczycieli - konsultacje
- Sale lekcyjne
- Obiady w szkole
- Posiłki i opłaty w przedszkolu
- Instrukcja do e-dziennika
- Lektura dla rodzica - Internet
- Lektura dla rodzica - Depresja
- Lektura dla rodzica - Lekki tornister
Czy wiesz, jak mądrze korzystać z Sieci?
Internet bez wątpienia jest największym wynalazkiem XX wieku. Rozwój sieci zmienił świat, można powiedzieć, że to już nie ten sam świat, który znali nasi pradziadkowie. Osobiście pamiętam jeszcze czasy przed erą laptopów, tabletów, smartfonów…pamiętam czasy, kiedy codziennie spotykaliśmy się w gronie przyjaciół, aby wymienić się naszymi spostrzeżeniami, radościami czy smutkami. Troszkę za tym tęsknię…
Obecnie Internet umożliwia wszechstronną komunikację i bez wątpienia ułatwia kontakty niwelując jedocześnie ograniczenia przestrzenne. Ponadto zapewnia porozumiewanie się
w czasie rzeczywistym. Internet stał się poniekąd niezbędny jako narzędzie pracy oraz rozrywki, ułatwia nam naukę i rozwijanie naszych indywidualnych zainteresowań. Poprzez Internet poszukujemy pracy, robimy zakupy, niektórzy twierdzą, że w Internecie jest wszystko.Można wymienić wiele zalet Internetu. Nie jest on, ani dobry, ani zły. Jest na pewno pomocnym narzędziem, ułatwia nam życie, daje nieskończenie wiele propozycji spędzania czasu wolnego. Jednakże z jego używaniem wiąże się pewne ryzyko. Dotyczy to przede wszystkim osób młodych, o nie wyrobionym jeszcze światopoglądzie, kształtujących dopiero swój obraz świata w oparciu o zdobywaną wiedzę, także za pośrednictwem Internetu.
W dzisiejszym świecie coraz młodsze dzieci rozpoczynają przygodę z komputerem
i Internetem. Zarówno smartfony, jak również tablety wzbudzają ogromny zachwyt nawet kilkumiesięcznych maluszków. Ta fascynacja komputerem niestety wzrasta wraz z wiekiem użytkowników. Należy pamiętać, że nadmierne korzystanie z mediów może skończyć się dokładnie tak samo jak nadużywanie alkoholu, czy papierosów, czyli uzależnieniem. Mówimy o nim wtedy, gdy użytkownik całkowicie traci kontrolę nad czasem, który spędza
w towarzystwie telewizji, smartfona, radia czy komputera. Należy pamiętać, że uzależnienie od mediów to nie wyłącznie stara czasu, ale przede wszystkim realne zagrożenie dla zdrowia
i życia.Czas spędzony przez dzieci przed komputerem powinien być precyzyjnie monitorowany. Dzieci w wieku 7-12 lat przed komputerem nie powinny spędzać dłużej niż 40 – 60 minut dziennie.
Drodzy Rodzice, pamiętajcie o tym, że warto odkrywać Internet razem z najmłodszymi. Zdaniem specjalistów, to Państwo powinni być pierwszymi osobami, które zapoznają dziecko z bogatą ofertą Internetu. To Państwo razem z pociechą powinni odkrywać jego zasoby. Rodzice, opiekunowie, których dzieci korzystają z komputera i Internetu, powinni zapoznać dziecko z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w sieci, zwłaszcza jeśli chodzi
o nawiązywanie nowych znajomości, czy podawanie swoich danych osobowych.Od najmłodszych lat warto rozmawiać, dyskutować z dzieckiem na temat potencjalnych zagrożeń, na które może się natknąć w Internecie. Dzięki modelowaniu postawy – świadomego użytkownika Internetu – można bez wątpienia uniknąć wielu niebezpieczeństw. Pamiętajmy, aby dobrze wyjaśnić dzieciom, czym różni się świat wirtualny od rzeczywistego.
Dlatego Drodzy Rodzice!
Pamiętajcie! Odgrywacie istotną rolę, to Wy przede wszystkim powinniście być dla swojego dziecka nauczycielami w zakresie korzystania z Internetu.
„RADY DLA RODZICÓW:
1. Odkrywaj świat Internetu razem z dzieckiem: bądź pierwszą osobą, która zapozna dziecko
z możliwościami Sieci, razem poszukajcie ciekawych i przyjaznych dzieciom stron.2. Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie: powiedz, co można
i czego nie wolno robić, w co można wierzyć, a na co należy uważać.3. Rozmawiaj z dziećmi o ryzyku pozyskiwania przyjaciół w Internecie, o konieczności umawiania się z nieznajomymi tylko w obecności dorosłych.
4. Naucz dziecko krytycznego podejścia do informacji przeczytanych w Sieci, ponieważ nie wszystkie są wiarygodne. Bądź wyrozumiały dla swojego dziecka, które popełniło błędy, bo tylko wtedy przyjdzie do Ciebie ze swoimi problemami.
5. Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści: wszyscy musimy wziąć odpowiedzialność za nieodpowiednie i nielegalne treści w Internecie i zgłaszać wszelkie przestępstwa.
6. Poznaj sposoby korzystania z Internetu przez Twoje dziecko. Przyglądaj się, jak Twoje dziecko korzysta z Internetu, jakie strony lubi oglądać i jak zachowuje się w Sieci. Ustalcie wspólnie zasady pracy z komputerem i Internetem.
7. Pamiętaj o zainstalowaniu programu filtrującego szkodliwe treści[1]
ŻRÓDŁA:
- https://przedszkole144krakow.edupage.org/blog/?eqa=YmlkPWJsb2cyNCZ3aWQ9YmxvZzI0X0Jsb2dfMSZhaWRfYmxvZzI0X0Jsb2dfMT01
- www.dzieckowsieci.pl
- Kampania Społeczna "Moje bezpieczne dziecko".
- https://fdds.pl/bestapp/
- https://dokariery.pl/-/co-wiesz-o-bezpiecznym-korzystaniu-z-internetu-
- http://www.bc.ore.edu.pl/Content/407/Trendy_nr1_2013_Andrzejewska.pdf
- http://edukacja.fdds.pl/66c0c787-d59d-4c06-9f87-4b4f05a625ed/Extras/Magazyn-Sieciaki-Poznaj-Bezpieczny-Internet.pdf
- „Wędrując ku dorosłości. Wychowanie do życia w rodzinie. Podręcznik 4-6”,
M. Guziak-Nowak, Teresa Król, Wydawnictwo Rubikon.